Úvodní strana

Profese

Umění

Hudba

Literárno

Výtvarno

Návody

Tanec

Magie

Zdraví

Maminky

Ekodomov

Bezpečnost

Můj receptář

Články

Zviřátka

Počítač

Mamka kutilka

Kontakt

 

Obsah:

O co tu jde

Těhotnění

Těhotenství

Porod

Rodičovství - výživa, hygiena, očkování, léčba problémů

Výchova harmonické osobnosti

Co by lékař měl vědět, ale někdy neví

Co by učitel měl vědět, ale někdy neví

Údržba maminky

Tržní poznatky maminky extremistky

Linky

Náš Daniel (nějaké ty fotečky)

 

O CO TU JDE

V listopadu roku 2002 jsem navštívila seminář pro těhotné a maminky na téma aromaterapie a fytoterapie. Ne každá z nás má možnost ve svém městě či vísce nějakou podobnou akci absolvovat, proto bych vám zde ráda přiblížila některé důležité body. Všechny uvedené poznatky jsou založeny na bázi alternativního přístupu k životu a vyžadují od maminek a těhotných žen jistou dávku aktivity. Musím říct, že zejména v těhotenství se vynaložení i té nejmenší části energie rozhodně vyplatí. Dobu, kdy bylo miminko ještě v bříšku, už zpátky nikdy nevrátíte a po porodu je pozdě bycha honit.

Prostudovala jsem již mnoho knih na téma těhotenství a mateřství a své teoretické poznatky momentálně obohacuji zkušenostmi maminky. Hned na začátku zdůrazňuji, že v jakékoliv situaci vám nejlépe pomůže váš vlastní ZDRAVÝ ROZUM. V dnešní době nadbytku informací je člověk někdy natolik zmaten, že hledá vědu i tam, kde to není vůbec třeba. Často je také problematické rozeznat, co jsou solidní výzkumné poznatky a co je reklama (viz některé zdarma distribuované časopisy). Vždy mějte na paměti, že kvalita, ať už zboží nebo informací, něco stojí. Vaše vnitřní instinkty vás také mohou spolehlivě provést celým požehnaným stavem i prvními okamžiky spolužití s vaším drobečkem. Nechte promluvit svou zdravou vnitřní ženu!

Nahoru

TĚHOTNĚNÍ

Moje cesta k těhotenství nebyla úplně přímočará, proto vám tu chci předat své pracně nasbírané nemedicínské zkušenosti. Podařilo se mi vše vyřešit sebepozorováním bez lékařské asistence, což je velmi výhodné. Léčená sterilita vás v očích lékařů hendikepuje a jste potom vystavena většímu počtu vyšetření, což není nic extrémně přínosného.

Pokud se vám nedaří otěhotnět nebo máte sklon k potratům, řešte toto:

- Vztah k matce - jedinou cestou ke spokojenému mateřství je schopnost odpustit své vlastní matce, pokud se ve vašich očích nějak provinila. Až na řídké výjimky to totiž nemyslela zle, dělala vše, jak nejlíp to uměla, ale asi to líp nešlo. Pokud to nezvládnete vědomě, lze vyhledat pomoc kineziologa.

- Vaše obecné psychické rozpoložení - co je pro vás priorita, máte pro své dítě dobrého tatínka, jste schopna se omezit a obětovat, umíte relaxovat? Jak je harmonizované vaše domácí prostředí? Pokud váš světonázor zahrnuje i existenci astrálního světa, jistě přijmete myšlenku nezbytnosti očisty počínacího sektoru. Já osobně jsem postel obložila nefrity z osmi světových stran, vykropila vavřínovým a jalovcovým olejem za opakování žádosti, aby zlé síly opustily vymezený prostor. Samozřejmě můžete použít svou vlastní variantu rituálu nebo se můžete nechat inspirovat knihou Zuzany Antares Malá škola čarodějnictví. Každý stav má své duchovní příčiny. Hezky o tom píše jasnovidka Wahlgrenis, která odpovídá i na dotazy čtenářů. Najdete tu inspiraci nejen u nemožnosti otěhotnět, ale například i u smrti miminka.

- Stav organismu - detoxikujte se, harmonizujte se, zbavte se pokud možno dlouhodobě užívaných léků, samozřejmě až po odstranění související nemoci (viz Zdraví). Rok před počínáním jsem si začala přísně hlídat životosprávu, navštívila jsem homeopata a absolvovala EAV vyšetření. Hledali jsme hlavně případné zaplísnění a zatížení miasmaty, což jsou dědičně předávané zbytky chorob, které kdysi kdosi z našich předků prodělal (tuberkulóza, kapavka, syfilis, lupenka). Tyto stopy se v průběhu předávání z generace na generaci homeopatizují, jejich aktivita stoupá a způsobují celou řadu nemocí a poruch, které jsou zdánlivě způsobeny něčím úplně jiným. Velmi čtivě tuto problematiku řeší MUDr. Jonáš v Tajenkách života I a II. Oba faktory - plísně i miasmata - představují pro počaté dítě velké riziko. Je tedy dobré vše vyřešit ještě před plánovaným těhotenstvím. Jinak náš tatínek přestal 4 měsíce před termínem úplně kouřit, omezil uzeniny a alkohol a dokonce jsem ho donutila užívat břízu. Je prostě poklad.

Nejste náhodou obětí hormonální antikoncepce (viz článek o léku Folliculinum v časopise Homeopatie č. 26)?

Je možné, že vaše anatomické poměry nejsou optimální pro oplodnění, prostudujte si tento článek.

Umíte dýchat? Cvičte plný jógový dech, tedy nejdříve odděleně břišní, hrudní a podklíčkové dýchání a poté vlnu břicho, hrudník, klíček. Dýchejte nosem a nádech veďte zdola nahoru a výdech shora dolů.

Jak je to s vaší energetickou rovnováhou podle čínské medicíny? Proudí vám správně krev, tedy menstruujete dobře (pravidelně, bez bolestí a přimeřeně, jak zdravě menstruovat), máte teplé končetiny, nemáte křečové žíly a jiné prvky stagnace? Pokud není vše v pořádku, zkuste čínský bylinný přípravek Zklidnění zčeřené hladiny. Při chybějící menstruaci rozhodně neotěhotníte a hormony situaci vyřeší jen na oko, je opravdu zapotřebí krev správně rozkolotat.

Naučte se "obsloužit se sama" po zdravotní stránce. Až budete těhotná a bude vám zle, žádný z doktorů, dokonce i alternativněji orientovaných, s vámi nebude chtít nic dělat (osobní zkušenost)! Ideální v tomto směru je pulsová diagnostika, která se vám bude hodit i u dítěte, potažmo kohokoliv. Výborná je též aromaterapie.  Pokud se na samoléčbu necítíte, vyhledejte si pro budoucnost spolehlivého konzultanta (homeopata, léčitele, maséra apod.) a problematiku ošetřování těhotných s ním proberte. Až vám bude zle, bude na hledání pozdě.

- Schopnost těla zadržovat - pokud máte trvalý průjem, zvracíte, výrazně se potíte apod., je třeba pracovat na posunutí rovnováhy ke zvýšení zádrže těla (rovnováha jin-jang), což je pro udržení plodu nezbytné.

- Strava - respektujete svůj metabolický typ, vyživujete dostatečně krev dle tradiční čínské medicíny, je vaše strava pestrá a poskytuje dostatek nutrientů, jaký je váš vztah k lepku (já sama jsem otěhotněla po nasazení bezlepkové diety; protilátky proti lepku lékaři snadno v krvi stanoví)?

- Stav svalů pánevního dna - pokud máte vystouplý zadek nebo chodíte špičkami od sebe, což ukazuje na ochablé svaly pánevního dna, je to závažný problém. Orgány břicha se totiž neprokrvují a jak potom chcete těhotnět? O dobrém stavu svalů vypovídá stav zadek podsazený, čehož lze dosáhnout jógou, břišními tanci a cvičením dle paní Mojžíšové. To samé platí i pro muže, protože pánevní svalstvo určuje kvalitu i kvantitu spermií.

- Konzultace s astrologem - plodné dny dle Ogina a Knause jsou pouhý teoretický předpoklad. Žena je totiž plodná v té fázi měsíce, ve které se narodila (ve skutečnosti cca 4 dny před touto fází), tudíž i klidně během menstruace. Pokud máte cyklus trvale oproti Měsíci posunutý, můžete se uměřit bazálních teplot k smrti a nic z toho nebude. Kupodivu i umělé oplodnění se daří lépe, pokud se tato zákonitost respektuje. Od astrologa jsem si nechala vypočítat vhodný termín početí, což mohu doporučit opravdu všem. Jsou měsíce, kdy zplození dítěte umožní vtělení duše s velkou karmickou zátěží, což může znamenat např. vrozené postižení apod. Astrolog vám také sdělí, jaký typ energie v ten měsíc převládá (mužská jang nebo ženská jin). Zplozená bytost pak bude mít takovouto základní energetickou stavbu a pravděpodobně i takové pohlaví. Existuje i mnoho jinových mužů a jangových žen, proto píšu, že pouze pravděpodobně. 

Když už to vypadá, jako že ano:

Pokud se pohybujete v takovém pracovním prostředí jako já, jistě budete chtít znát svůj stav co nejdříve. Nic ale nefunguje tak přímočaře, jak by se mohlo zdát, proto uvádím několik postřehů k této problematice.

Chování těla - velmi diskutabilní oblast. U řady žen je přání otcem projevů, takže na vynechání menstruace, citlivost prsů, ranní nevolnosti, citlivost na zápach a různé chutě se nelze tak úplně spolehnout. Naopak řada žen "menstruuje" i v prvních měsících po početí. Pokud může být vaše dítě ohroženo chemikáliemi, nenechte se tedy zmást případným krvácením a bádejte dále. 

Causa "těhotenský test" - hlavní zdroj zmatků a nejasností. Těhotenství lze v řadě případů rozeznat už v prvním dnu potenciální menstruace. Pokusy o zjištění před tímto okamžikem jsou zbytečné, zárodek potřebuje 7 až 10 dní na zahnízdění a teprve poté začíná vypouštět hormon HCG (lidský choriový gonadotropin) do těla matky. Zpočátku je hladina velmi nízká, takže skoro ani nemá smysl si test dělat takhle brzy.

Proč tohle píšu: hlavně kvůli tvrzení jistého výrobce, že spolehlivost testu je 99,8 %. Není to pravda! Běžně dostupné testy mají citlivost od 25 milijednotek HCG na litr. Hledala jsem obvyklou hladinu HCG v moči v různých pramenech a jediný nalezené údaje jsou 5 (10) až 30 milijednotek po 14 dnech těhotenství. Pokud má tedy žena hladinu 10, test vyjde negativní, což ovšem neznamená, že by těhotná nebyla. Výrobce také nebere v úvahu pitný režim zákaznice. Koncentrace bude u žen se správným příjmem tekutin zcela jistě nižší, tudíž třeba i nedetekovatelná. Některé ženy a dívky mají navíc průběh těhotenství mírně netypický a k vylučování HCG dochází až v pozdějších stádiích (řádově v % populace).

Když jsem tento odstavec psala, cítila jsem se mírně jako kacíř, ale moje názory na věc potvrdil s odstupem času článek v časopisu Týden (8/2004, str.22; bohužel není na webu). 

Doporučení: Testujte výhradně ranní moč, kde je hormon koncentrovaný. Pokud vyjde test negativně, a přesto se cítíte těhotně, můžete zkusit vyšší citlivost. Na trhu existují i testy s citlivostí od 10 milijednotek. Pokud vám na zjištění stavu opravdu záleží, zejména z toxikologických důvodů, běžte ke gynekologovi na krevní test. Jak je to s testy a možným ovlivněním výsledků se dozvíte zde, co způsobuje falešně pozitivní testy zde (v angličtině).

Ultrazvuk - o této technice píšu i na stránce níže. V prvních měsících je plod mimořádně citlivý a ultrazvuk mu dle mých poznatků velmi škodí. Navíc lze stav prokázat biochemickými testy dost rychle a není třeba vědět vše "teď hned", tj. do 20 minut. Budete sice strašena mimoděložním těhotenstvím, ale jeho pravděpodobnost zase není tak astronomicky vysoká. Samozřejmě pokud začnete špinit, krvácet nebo budete mít bolesti, má smysl ultrazvuk podstoupit, protože jde o život ohrožující stav, pokud se zanedbá.

 

Nahoru

TĚHOTENSTVÍ

Přestože vám často budou odborníci i příbuzní naznačovat opak, TĚHOTENSTVÍ NENÍ NEMOC. Je to sice "jiný stav", ale nelze ho automaticky považovat za chorobný. Tato myšlenka by vám, ovšem pokud nenastanou opravdové komplikace, mohla pomoci zdárně proplout až k porodu, zvlášť v kombinaci se zdravým rozumem. Poslouchejte své tělo a dítě, až se ohlásí. Děti jsou velmi chytré a pokud se ozvou, je něco špatně, a to i když se derou na svět příliš brzy. Odpočívejte, jste-li unavená. Jestliže máte náročné zaměstnání, o to víc si pohovte doma. Nic vám neuteče, úklid může obstarat rodina, nebo to prostě počká. A pokud si zvýšíte toleranci k nepořádku, bude se vám to do budoucna jen hodit.

Vhodná literatura pro těhotenství a přípravy na porod: Ingeborg Stadelmann "Zdravé těhotenství, přirozený porod", Jana Doležalová a Ivana Königsmarková "Hovory s porodní bábou", Henci Goer "Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu", Penny Simkin "Partner u porodu", Michel Odent "Znovuzrozený porod" nebo "Láska jako věda", Michaela Mrowetz, Gaurí Chrastilová a Ivana Antalová "Bonding - porodní radost", Aperio "Průvodce porodnicemi České republiky", Aperio "Rodíme se jednou" - porodní příběhy. 

Ihned na začátku těhotenství mě zmátly kalkulace jeho průběhu. Já sama jsem tak nějak logicky počítala od početí (nebo teoreticky 14 dnů od menstruace), ale lékaři to vidí jinak. Těhotenství považují za zahájené prvním dnem poslední menstruace. Matky, které již odrodily, to považují za samozřejmost, ale exaktně myslícího netěhotného člověka to musí nutně zmást. Proto to zde zmiňuji. Ani v literatuře totiž tuto věc nikdo moc neuvádí a na správnou cestu mě uvedl až server Miminka, kde odlišují délku těhotenství a stáří plodu.

Mnoho z žen právě v tomto období vnáší do svého života zdravou výživu, léčbu bylinkami a jiné podnětné prvky. Bohužel, v některých případech dochází paradoxně k ohrožení zdraví, protože těhotenství není vhodný čas pro zahájení jakýchkoliv experimentů bez předchozích zkušeností. Speciální literatury pro těhotné v těchto oborech rozhodně není nadbytek, ale i ta, která je k dispozici, občas vyvolá v řadách odborníků rozpaky. Je tomu tak, bohužel, i v případě knihy Ingeborg Stadelmann Zdravé těhotenství, přirozený porod. Výše zmíněný seminář byl zaměřen hlavně na korekci některých, možná i překladatelských nedopatření.  

Pokud budete pít bylinkové čaje nebo užívat extrakty (pozor, obsahují alkohol) či gemmoterapeutika, vyhněte se následujícím bylinám:

aloe, andělika, anginovník, anýz, arnika, bedrník, bazalka, benedikt, boldo, bucco, černobýl, čertův spár, čistec, damiána, dangšen, divoký jan, gotukola, grindélie, guarana, halucha, hladýš, hořec, hulevník, hulevníkovec, chinin, jehlice, jestřabina, kava-kava, kokoška, kondurango, kostival, kotvičník, kozinec, kozlík, leknín, lékořice, lnice, maca, máčka, mai-take, máta, matřídouška, medvědice, mořena, nepatrnec, pau de arco, pelyněk, ploštičník, podběl, průtržník, puškvorec, rmen, rosnatka, řebříček, řimbaba, senna, svatolína, šalvěj, shi-take, uncarie, vachta, vilcacora, vlaštovičník, vodilka, vrba, yzop, zemědým, žen-šen, přeslička, krušinová kůra 

V oblasti aromaterapie rozhodně nepoužívejte tyto esenciální oleje:

amyris, anýz, badyán, bazalka, bříza, cedr, kajeput, kasie, lemongrass (citrónová tráva), libavka, mateřídouška, meduňka, muškátový ořech, myrrha, niaouli, pelyněk, petržel, puškvorec, saturejka, tymián, vetiver, yzop

Následující silice můžete aplikovat po konzultaci s odborníkem:

cypřiš, heřmánek, jasmín, kmín, ravensara, rozmarýn, růže, santal

Z koření používejte velmi opatrně tyto druhy:

anýz, badyán, dobromysl, fenykl, hřebíček, jalovec, libeček, majoránka, petržel, skořice, tymián, vavřín alias bobkový list

Samozřejmě není nutné se uvedenému koření vyhýbat jako čert kříži, ale rozhodně se na vánoce nepřecpávejte perníkem.

Pokud budete mít nějaké problémy v této oblasti, doporučuji vám obrátit se na odbornici Mgr. Pavlu Kurkovou z Pardubic (webová stránka). Uvedený seznam "čeho se vyvarovat" je z jejího pera.

Kromě seznamu paní Kurkové se mi do ruky dostal i článek Josefa Zentricha v časopise Meduňka 6/2004. Ten vidí problematiku takto:

řebříček - ne dlouhodobě, nízké dávky, puškvorec - menší dávky, kaštan (jírovec maďal) - rostlina nevhodná, s tinkturou opatrně, aloe - ne!!!, medvědice léčivá - sólově ne, ve směsích pouze krátkodobě, menší dávky, podražec - ne!!!, prha horská (arnika) - ne, pelyněk pravý - nepřekročit při jednotlivé dávce 2 polévkové lžíce nálevu, pelyněk černobýl - nepřekročit při jednotlivé dávce 125 ml, zelí - nepřehánět konzumaci, vlaštovičník - ne, přeslička rolní - vzhledem k možným příměsím ne, zemědým - ne, mařinka vonná - snížit dávky, nebezpečí krvácení, yzop - opatrně dávkovat, riziko křečí, všedobr horní (Mistrův kořen) - způsobuje deprese, opatrně dávkovat tinkturu, oman - při předávkování způsobuje zvracení, chvojka klášterská (jalovec) - ne!!!, srdečník - snížit dávkování na polovinu, jablečník - snížit dávkování na polovinu, komonice - snížit dávky, nebezpečí krvácení, máta peprná - ne vysoké dávky nebo dlouhodobě, snižuje citlivost organismu vůči přírodním prostředkům, hořký jetel (vachta) - ne, jehlice trnitá - ne dlouhodobě, pivoňka - ne, petržel - semena ne, nať opatrně, bedrník - opatrně, rozmarýna - ne, routa vonná - ne!!!, vrba bílá - ne v těhotenství, při kojení snížit dávky, ostropestřec mariánský - ve vyšším stupni těhotenství pod dohledem odborníka, vratič - ne!!!, jmelí bílé - v těhotenství a při kojení pod dohledem odborníka

V oblasti výživy se vyplatí dlouhodobější příprava na těhotenství a zvykání si na jinou stravu. Pokud razantně změníte jídelníček ze dne na den právě z důvodu těhotenství, můžete si obtíže právě tímto krokem přivodit. Řada z nás se mléku v běžném životě vyhýbá a jako těhotná najednou začne pít litr denně. Kromě toho, že mléko, zejména kravské, člověku příliš neprospívá (viz zde), jde o velmi dramatickou změnu, která vede ke zhoršení stavu zažívacího traktu a následným neblahým změnám organismu (blíže MUDr. Josef Jonáš Tajenka života I a II). Vápník je dostupný v prospěšnějších zdrojích, které naleznete v níže uvedené tabulce. Pokud chcete mít jistotu, že nestrádáte nedostatkem vápníku, mohu doporučit homeopatický preparát Podpůrný vápník I a II firmy Weleda, který zvyšuje jeho vstřebávání z přirozených zdrojů. Pokud jde o hořčík, nechte si od gynekologa v případě potíží raději předepsat laktát hořčíku, neboť ten je podstatně lépe vstřebatelný než oxid přítomný ve většině volně prodejných preparátů. Pozor si dávejte na přísun hořčíku těsně před porodem (NEKONZUMOVAT OD 35. TÝDNE!), jeho nadbytek způsobuje komplikace u porodu, prostě pak neběží a můžete si užít několik dní neproduktivních kontrakcí. Jako směrodatnější indikátor možného nedostatku hořčíku bych viděla křeče v lýtkách než tvrdnutí dělohy, to totiž, pokud se hrdlo neotevírá, spíš znamená, že se chronicky přetěžujete. Nedostatek železa, který trápí maminky zejména ve třetím trimestru, lze dobře rozeznat pod jazykem - pokud jsou žíly zbarveny modře, je třeba železo dodat nebo jeho vstřebávání zlepšit např. homeopatickým preparátem Ferrum sidereum D20 (Weleda), případně Ferrum phosphoricum 15 CH od Boironu (jediné "železo" volně prodejné). Krevní obraz může být matoucí hlavně v případě, že se stravujete výrazně zdravěji než běžná populace, podle níž jsou stanoveny hraniční hodnoty v tabulkách. S nižším přísunem tuků se červené krvinky přestávají shlukovat a jejich práce je tak výrazně efektivnější. Proto jich je potřeba méně. Pozor si dávejte na cibuli, která ve vyšších dávkách může způsobovat anémii. Detaily naleznete v Meduňce 9/2005 v článku Ing. Průchové. Pěknou stravovací příručkou je kniha Petra Fořta Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti. Nesouzním s ním snad jen v jeho názoru na multivitamíny (jako že je máme užívat, přestože v textu zdůrazňuje nevstřebatelnost železa podávaného s vápníkem) a v jeho vyhodnocování škodlivosti potravinových aditiv (tvrdí, že antioxidanty BHT a BHA jsou účinné proti virům a tudíž zřejmě prospěšné; Savo, které je proti virům prokazatelně účinné, by nám ale asi nedoporučil). Pokud jde o aditiva, je mým favoritem Vít Syrový.

Jestliže jako těhotná utrpíte jakoukoliv virovou nebo bakteriální infekci, zvyšte dávky vitamínů skupiny B (i chemického původu, tady účel světí prostředky), jedině tak můžete zabránit případné vrozené vadě kyčelního kloubu miminka. Ačkoliv česká vědecká skupina tuto souvislost jednoznačně statisticky prokázala, do gynekologických ordinací se informace ještě nedostala. Uvazování miminka do třmínků z důvodu luxace (vykloubení) je opravdu něco, bez čeho se každý rád obejde.

Mnoho otázek také vyvolává užívání multivitamínových preparátů. Problém blíže rozebírám na tomto místě. Pokud se budete přiměřeně stravovat, jsou multivitamíny naprosto zbytečné. Pouze v prvním trimestru (nebo lépe ještě před otěhotněním) se vyplatí konzumovat kyselinu listovou. Když už si nemůžete pomoci a máte pocit, že bez multivitamínů neumíte žít, užívejte Geriavit nebo Supradyn, kteréžto jsou nejkvalitnější na trhu, a to nejlépe rozpuštěné ve vodě - takto méně zatěžují žaludek a lépe se vstřebávají. Informace o vitamínech a minerálech naleznete ve velmi detailním provedení v knize Jiřího Janči Co nám chybí. Zde uvádím pro rychlou orientaci nejvýznamnější zdroje jednotlivých důležitých látek:

Prvek nebo sloučenina

Přirozený zdroj

Vitamín C

šípky, nať petržele (opatrně), černý rybíz, rakytník

Vitamín E

pšeničné klíčky, kukuřice, olej z obilních klíčků, kukuřičný olej

Vitamín A (jako provitamín)

ovoce a zelenina se žlutým až červeným zabarvením, tmavozelené listy rostlin, plod rakytníku

Vitamín B1 - thiamin

droždí, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny (vařené ve vodě, ve které se máčely)

Vitamín B2 - riboflavin

droždí, ovesné vločky, vlašské ořechy

Vitamín B3 - niacin

semena slunečnice, arašídy, černé pečivo, droždí

Vitamín B6 - pyridoxin

droždí, pšeničné klíčky, otruby, černé pečivo, banány, melasa, fazole

Vitamín B12 - kobalamin

droždí, dále pouze živočišné produkty

Vitamín P

borůvka vlochyně, citrusy, šípky, černý rybíz, hrozny

Vitamín D - kalciferol

ryby, působení slunečních paprsků

Vitamín K

vše, co je zelené

Kyselina listová

špenát, droždí, černý chléb, listnaté zeleniny za syrova

Vápník

mák, luštěniny, ovesné vločky, pažitka, mléko nejlépe kozí

Hořčík

kakao, mandle, ořechy, šípek, mák, luštěniny, Magnesia

Zinek

semena dýní, pšeničné otruby a klíčky, houby

Selén

sůl, celozrnné výrobky, mořské ryby, paraořechy, otruby, kukuřice, rajčata, droždí, houby, česnek

Železo

melasa, šťáva ze švestek, sušené meruňky, ořechy, semena dýní a slunečnice, rozinky, pšeničné klíčky a otruby, čočka

Jód

višně, třešně, mořské ryby, celá vejce

Draslík

luštěniny, vlašské ořechy, mandle, rozinky, brambory

Fluor

čaj, ale nepřehánět, hrozí otrava

Lithium

růžovité rostliny

Chrom

droždí, černý pepř, pšeničné klíčky

Měď

špenát, salát listy, oves

Mangan

pšeničná mouka, kakao, jedlý kaštan, jeřabiny, čaj

Kobalt

pšenice, kakao, kukuřice, čaj

Křemík

pivo, ovoce, otruby

Celkově lze výživová doporučení shrnout takto: více celozrnných potravin, nějaké to droždí (např. Pangamin, ovšem pouze tehdy, pokud vás netrápí kvasinkové infekce), občas trošku piva bez alkoholu, drobné ovoce (bobule, peckovice), nezvyklé plodiny typu šípky, bezinky, brusinky, rakytník (např. ve formě sirupu od firmy Weleda), jedlé kaštany, pupalkový olej. Snažte se zmenšit obsah lepku ve stravě - snižte podíl pšenice na celkovém množství obilovin. Ačkoliv se to málo ví, je lepek opravdu strašlivý zanašeč organismu a může u dítěte způsobit i předčasné úmrtí (viz velmi podnětný článek). V Meduňce 7/06 se dokonce píše, že maminkám, kterým byl v průběhu těhotenství diagnostikován u miminka Downův syndrom, a dodržovaly bezlepkovou bezmléčnou dietu, se narodily zdravé děti. Je to sice v příkrém rozporu se stanovisky oficiální vědy, ale žena, která odmítá interrupci tak jako tak, touto cestou může jedině získat. Omezte konzumaci cukru, po něm jsou miminka "překynutá". To ovšem neznamená, že cukr nahradíte umělým sladidlem!!! Valnou většinou jde o látky, které zdraví příliš neprospívají, aspartam může vaše miminko dokonce vážně poškodit (článek). Taktéž snižte příjem brukvovitých rostlin (květák, brokolice, kedlubna, ředkvičky, zelí, kapusta) nebo je alespoň velmi dobře vařte. Obsahují totiž thiokyanáty, kteréžto blokují produkci hormonů štítné žlázy, která je v těhotenství hodně namáhaná. Pokud by se vám přihodilo, že budete mít po porodu problémy se štítnou žlázou, lze si pomoci homeopatikem Phosphorus 15 CH (volně prodejný) nebo stimulační reflexní masáží (poloha zóny zde, mačkáme silněji přerušovaně). Příznakem oslabení štítné žlázy je i "těhotenská demence", takže až si budete připadat jako úplný blb, zkuste reflexní masáž. Nic nestojí a je vždy k dispozici. Často jsem se setkávala s doporučením pojídat mořské ryby z důvodu obsahu specifických nenasycených mastných kyselin, takže jsem se rozhodla zařadit je do jídelníčku, abych dítěti náhodou neuškodila. Druhý den po tomto rozhodnutí dávali v televizi pořad, který mořské ryby těhotným vysloveně nedoporučuje pro vysoký obsah polychlorovaných bifenylů. Zdá se, že je podstatně vhodnější konzumovat pupalkový olej. Budete-li mít na ryby chuť, volte sardinky a jiné malinké rybičky, protože ty žijí krátce a nestihnou se tak promořit.

Když už jsme u škodlivin: Maminkám se hodně často doporučuje, aby dbaly na svůj zevnějšek, zašly si do kadeřnictví... To lze sice schválit, ale pouze v případě stříhání a foukané. Trvalá i barvení vytvářejí v okolí obličeje opravdu silnou koncentraci čpavku, takže je nelze, zvlášť v prvním trimestru, prohlásit za neškodné, jak se to děje v různých zábavných časopisech. A že si nevymýšlím, potvrzuje to, že některé maminky používají barvy proti vším. Ty prý čpavek špatně snášejí.

V těhotenství je zažívání velmi přetížené, o čemž svědčí žaludeční nevolnosti a pálení žáhy. Nejlepším řešením problému je vyrovnaná pestrá strava, která zároveň řeší i potenciální nedostatek některých vitamínů a minerálů. Syntetické preparáty opravdu nejsou nic moc! Pokud nevolnostmi trpíte, lze je dobře zvládnout pomocí homeopatie. Od roku 2004 jsou do volného prodeje uvolněna i některá monokompozitní (jednosložkova) homeopatika, takže stačí zajít do lékárny a objednat si je (doporučuji nižší potence D nebo CH 5 a 6; volně prodejná značím VP). U ranního zvracení pomáhá Sepia (VP), u celodenního nutkání Ipecacuanha (VP). Pokud zvracení doprovází pálení žáhy, Kreosotum. Pokud vadí pohyb a máte sklon k omdlévání, Colchicum autumnale; pokud máte žízeň, Bryonia alba (VP). Při současných migrénách Iris versicolor. Pokud se u zvracení silně potíte, buší vám srdce a stav se zlepšuje na čerstvém vzduchu, Tabacum (VP), Lobelia inflata (VP). Nervózní ženy potřebují Ignatia amara (VP). Pokud zvracíte po požití kávy, Nux vomica (VP). Zároveň je vhodné žaludek uklidňovat mačkáním reflexní zóny, která je na polštářku pod hlavními klouby palců obou nohou. Pokud se budíte mezi 23.00 a 3.00 zimního času (0.00 až 4.00 letního), je přetížena orgánová skupina játra-žlučník. Zde mohu doporučit coby okamžitou pomoc pro játra Oscilococcinum (VP), které je sice "na chřipku", ale ve skutečnosti jde o orgánový preparát srdce-játra a je schopno oba orgány velmi dobře posílit. Žlučník podpoříte buď na reflexní zóně na noze nebo bodem na žlučníkové dráze. Ten naleznete v jamce na zadku za pravým kyčelním kloubem a dost bolí, takže se nedá splést. Stimulujte buď tlakem, což bude pekelně bolet, nebo údery hranou dlaně.

Na různé obtíže v těhotenství velmi dobře působí Bachovy květové esence. Pokud se vám nechce studovat literaturu, lze si je opatřit u léčitele. Používá je totiž většina kineziologů. V Hradci Králové a okolí vám pomůže paní Kurková (webová stránka). Já sama jsem používala tzv. Krizovou esenci ve spreji, mám ji stále u sebe a aplikuji ji při každém větším rozrušení, přetížení, před vyšetřeními apod. Kromě toho mám v zásobě olivu na fyzické vyčerpání. Fungují mi velmi dobře.

A protože nic není dokonalé, může se stát, že budete muset užívat v těhotenství nějaké léky. Jak je to s jejich škodlivostí, se dočtete zde. Jestliže tam nenajdete svůj preparát jmenovitě, zkuste nalézt jeho složky. Bohužel seznam není příliš rozsáhlý, takže třeba u Ataralginu nenajdete nic (mimochodem vhodný není, protože obsahuje guaifenesin). 

Omezte telefonování z mobilu na naprosto nejnutnější minimum a odkládejte ho co nejdál od těla. Narušuje totiž ochrannou placentární bariéru, a ta pak propouští látky, které by se k dítěti normálně nedostaly (detaily v článku Největší biologický experiment, Magazín WM, rubrika Zdraví). A že si nevymýšlím, dokazuje tento článek.

Nyní bych vám chtěla podvrhnout jednu opravdu kacířskou myšlenku: Veškerá vyšetření prováděná moderními technikami (tj. ultrazvuk, vyšetření plodové vody - amniocentéza) dítěti škodí. U nás doma pracujeme s ultrazvukem oba. Partner jako defektoskop, já ho používám k dispergaci. Na základě těchto skutečností si troufám tvrdit, že odhalování vad prostřednictvím této techniky je asi tak přesné, jako laické věštění z křišťálové koule (i odtud odborník dostane více informací). Přesná interpretace viděného vyžaduje dlouholetou a každodenní praxi, kterou nelze u běžného gynekologa předpokládat. Navíc použitá energie je pro lidský organismus velmi neblahá. Ultrazvuk dokáže rozštípat dlouhé molekulární řetězce polymerů, takže se ke zkoumanému malinkému tvorečkovi určitě nechová nijak šetrně. Také musím naprosto souhlasit s Odentovým názorem, že ultrazvukové výsledky mamince v podstatě nijak neprospějí. Pokud nejsou rovnou zbytečně poplašné, co budou lékaři s nalezenou poruchou do narození dělat kromě toho, že maminku vytrvale nervují? Ono těch vad operovatelných v děloze, jak se to děje v amerických seriálech, zase tolik nebude. A že si nevymýšlím, dokazuje zpráva ze srpna 2006 na ČT 1, kde bylo řečeno, že lékaři zkoumají, zda ultrazvuk neškodí dětskému mozku. U hlodavců to už prokázali. Ultrazvuk také může vést k likvidaci zdravého dítěte tím, že v raných stádiích je těhotenství prohlášeno za zamlklé pro nenalezení srdeční akce a je provedena tzv. revize, tj. kyretáž dělohy, aniž by došlo k přirozenému potratu. V době, kdy jde o každý den, protože datum početí je někdy skutečně ve hvězdách, gynekologové přehnaně spěchají bez toho, aby žena měla komplikace typu krvácení, zánět apod. (viz diskuse k článku na Rodině). Některé statečné maminky své dítě zachránily i přes to, že už byly napsány v operačním plánu. Vyšetření plodové vody v sobě skrývá hned několik zádrhelů. Některé ženy se domnívají, že odběr plodové vody jim zajistí naprosto zdravé dítě a netuší, že se jím běžně zjišťuje pouze několik vad (nenormální počet chromozomů 13, 18, 21, X a Y) - Downův, Klinefelterův, Patuův a Edwardsův syndrom a defekty neurální trubice (rozštěp páteře). Na základě rodové zátěže lze vypátrat i další, např. metabolické vady. Popis syndromů naleznete zde. Mamince je obvykle doporučeno na základě předběžných krevních testů, tzv. tripple testu, kdy se porovnává zjištěná hladina tří hormonů s pokročilostí těhotenství (článek v časopisu Reflex, článek z časopisu Porodní asistence). Poměr hormonů závisí na kdečem, zásadně ho ovlivňuje činnost placenty. Jistě si dokážete představit, kolik procent žen je takto zbytečně stresováno očekáváním výsledku. Pokud je amniocentéza indikována při nesouladu velikosti dítěte a "vědecky" stanoveného termínu porodu, je to podle mě už úplná zhovadilost. Jako každá metoda má i tato určitou mez spolehlivosti, takže se objevují jak falešně negativní, tak falešně pozitivní výsledky. Riziko, že na základě této zkoušky usmrtíte potratem zdravé dítě, tu je! Kromě toho je tento postup natolik invazivní, že sám zvyšuje možnost potratu zdravého dítěte. Jistá žena z mého okolí zažila situaci, kdy jí laboratoř radostně volala, že má zdravou holčičku, a holčička už byla tou dobou mrtvá. Neumím si představit větší peklo. Život s postiženým dítětem sice není jednoduchý, ale i ono dokáže přinést rodičům radost a lásku (Downův syndrom opravdu není žádná katastrofa; úvaha o postižení dítěte; moc pěkný článek, co znamená být postižené dítě). Červený diplom a četba Prousta jistě není to, co je pro život nejdůležitější. Pokud se vám má takové dítě narodit, představuje to pro vás úkol sžít se s ním a objevit ty pravé lidské hodnoty. Jestliže před ním utečete jako matka, objeví se zanedlouho v jiné podobě, a možná ještě dramatičtější. Dalším problémem této metody je brutální invaze do bezpečného prostředí dělohy. Když jsem v televizi viděla gynekologa, který matce odebíral plodovou vodu za sledování ultrazvukem a komentoval to slovy "vidíte, ono dítě na tu jehlu útočí, my jsme mu narušili jeho domeček", šel mi mráz po zádech. Jak se asi může v životě cítit tvoreček, který v tak raném věku zažil tak strašné ohrožení? Maminky, prosím, zamyslete se. Ultrazvuk lze do minimálně 12. týdne velmi snadno odmítnout, stejně tak i krevní screening, kterým se indikuje odběr plodové vody, o samotném odběru nemluvě.

Ne všechny máme sílu interrupci odmítnout, což nijak neodsuzuji, je to věc každé z nás, přestože já bych ji na základě "genetické" indikace nepodstoupila. Když už ale ten těžký okamžik přijde, je třeba se ho zhostit se ctí. Promluvte si s dítětem, vysvětlete mu, co se stalo, jak se cítíte, omluvte se mu a rozlučte se. Jen tak nabudete jakéhos takéhos klidu vy i duše dítěte. Kdysi jsem našla krásný článek na toto téma od maminky, která to zvládla s partnerem na jedničku, ale nějak ho nemůžu dohledat. Snad časem.

Jestliže se setkáte s nějakými potížemi v průběhu těhotenství, rozhodně vám pomůže kniha paní Stadelmann, zde uvádím pouze několik doplňků (detaily k aromaterapii):

Pálení žáhy - inhalovat grepový olej nebo se napít grepového džusu, lépe bez přídavku cukru (firma Pfanner); pojídat mandle, vývar z kořenové zeleniny bez soli

Žaludeční nevolnost - grepový džus, jogurt, u vážných stavů homeopatika výše uvedená; jíst málo a často

Zácpa - inhalovat pomerančový olej; od 34. týdne pojídat lněné semínko, lžičku večer 2 h po posledním jídle

Zánět močových cest - inhalovat bergamotový olej

Potíže s dýcháním - inhalovat olej z borovice

Kvasinkové infekce - sedací koupel s tea-tree oil, doplnit vaginální flóru pomocí Fermalacu (viz Zdraví). Zdravá vaginální flóra je velmi důležitá i při porodu, protože miminko se těmito prospěšnými bakteriemi "infikuje" při průchodu vagínou a slouží mu jako zárodek jeho vlastní střevní flóry.

Workoholismus - inhalovat bergamotový olej bez kumarinu

Od 34. týdne se připravujte na porod prostřednictvím těchto činností

Pití čaje z maliníku - pročišťuje a uklidňuje, omezuje krvácení při porodu. Pokud vám nechutná, nenuťte se do něj.

Masáž hráze - nejlépe aromaterapeutickým olejem, v nouzi stačí jakýkoliv ušlechtilý olej (tedy rostlinný lisovaný za studena). Bohužel masáž sama někdy úplně nestačí, jak pravila Dr. Korbelářová z Vrchlabí, musí se také tlačit správným směrem. Dostala jsem též tip na pomůcku Epi-No na zpevnění pánevního dna, ale přijde mi to docela luxusní záležitost (cena přes 2000 Kč). Obdobného efektu, tedy posilujícího, lze dosáhnout i pomocí Kegelových cviků, tj. zatínání všech dírek. A máte to zadarmo!

Otužování bradavek - je dnes již překonanou záležitostí. Dráždí se tím děloha a o dost víc pak může tvrdnout. Nejlepší je naučit se správnou techniku kojení (viz linky).

V průběhu celého těhotenství je žádoucí dopřát si mírný pohyb např. ve formě gravidjógy (pomůže kniha Natálie Makedonové Gravidjóga, dostupná na Hledající; obšlehnutá je v knize Judity Hofhanzlové Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky) nebo břišních tanců, ze kterých vypustíte trhané prvky, pánevní třasy a všechno celkově zpomalíte. Gravidjógu provozuje na velmi vysoké odborné i filosofické úrovni v Praze Mgr. Andrea Smékalová, která chystala knihu na konec roku 2005. Prozatím je v prodeji její videokazeta "Hathajóga pro začátečníky a těhotné" (lze objednat zde). Tyto techniky vám nejen zpříjemní průběh těhotenství, ale zároveň vás ideálně připraví na přirozený porod. Pokud sama nějakým způsobem v těhotenství cvičíte, omezte polohy na břiše, což by vás asi napadlo, ale vynechejte hlavně posilování středních břišních svalů, které jsou u porodu kontraproduktivní. Pohybovou aktivitu omezte ve třetím měsíci těhotenství na minimum. Cvičte plný jógový dech (už zase), tedy nejdříve odděleně břišní, hrudní a podklíčkové dýchání a poté vlnu břicho, hrudník, klíček. Dýchejte nosem a nádech veďte zdola nahoru a výdech shora dolů. Snažte se přes den převážně dýchat do břicha. Pokud chcete používat na cvičení míč, kupujte POUZE KVALITNÍ! Znám maminku, pod kterou levnější míč praskl, a po dopadu jí praskla i plodová voda.

Kromě vašeho těla je na mateřství třeba připravit i psychiku. Řada těhotenských obtíží vzniká díky nevyrovnání se s ženstvím a mateřstvím. Tato problémová oblast je živnou půdou pro podvědomý odpor k novému stavu, který vůlí prostě nepřekonáte a který se manifestuje v podobě nevolností. Naprosto ideální stav je připravit se na těhotenství ještě předem pomocí vhodné psychoterapie, kineziologie apod. (blíže na stránce Zdraví). Pokud není dobrý váš vztah s matkou, nebude optimální ani vaše vlastní mateřství. Zamyslete se nad vším, co jsem uvedla, a snažte se vylepšit, co se dá. To, že má nastávající maminka být v klidu a pohodě, se bere jako "samozřejmost" a ne úplně se na to dbá. Jsou věci, které byste si jako těhotná měla rozhodně odpustit (sledování horrorů, adrenalinové sporty) nebo minimálně hodně dobře promyslet - tím myslím např. pohřby. Už jsem se setkala s případem, kdy bylo dítě postižené dýchacími problémy, protože maminka byla v 6. měsíci na pohřbu dědečka.

Další kapitolou je přístup k miminku v bříšku. Už hodně žen asi ví, že lze dítě vychovávat ještě v děloze. Velmi užitečné jsou následující metody "předvýchovy":

Komunikace s dítětem - je nesmírně důležitá zejména v okamžicích, kdy jste rozrušená. Dítě na tento jev samozřejmě reaguje a je třeba mu láskyplně vysvětlit, že se ho vaše rozrušení netýká a že ho máte pořád stejně ráda. Z tohoto důvodu není vhodné vystavovat se vlivům násilných a konfliktních filmů, televizních pořadů a jiných lahůdek. Určitě se bez nich devět měsíců obejdete. Navíc reinkarnační teorie tvrdí, že duše vplouvá do dítěte s prvním pohybem a je to takový typ duše, v jakém rozpoložení se nacházíte. Kdo se vám asi narodí, když se vtělí při sledování horroru?

Muzikoterapie - pouštějte miminku příjemnou hudbu (New Age, relaxační, Mozart). Vůbec to nejcennější, co mu můžete dát, je váš vlastní, byť i neintonovaný zpěv. Každý tón vaše tělo rozvibruje a posiluje jemné energetické předivo. Používat můžete i alternativní hudební nástroje, jako je didgeridoo, zvonečky, tibetské mísy. Vynikající kniha na toto téma je Nová doba porodní od Vlastimila Marka. Vřele doporučuji.

Navykání na pravidelný denní režim - učte dítě rozlišovat, že je večer a jde se spát. Přečtěte mu pohádku a usínejte tehdy, kdy to od něj bude požadováno po narození. Pochopitelně nemůžete očekávat, že se novorozeně po měsících ponocování společně s vámi naučí během několika dnů nebo týdnů usínat ve 20.00. 

Z literatury o regresní terapii jsem se dozvěděla, že dítě v děloze vnímá velmi negativně záření z počítače a televize. Proto jsem se připravila i v této oblasti. Zhotovila jsem si bavlněnou prošívanou dečku s českými granáty, alias pyropy, které chrání před negativní energií. Její velikost je cca 35x50 cm, prošívaná je po 4 cm, v každém okénku jsou 1 až 2 pyropy. Tuto dečku jsem si pokládala na břicho při práci s počítačem doma a při sledování televize. Po narození sloužila jako podložka pod miminko a chránila ho před neblahými energetickými vlivy. Proti záření chrání výborně i hedvábí, takže pokud není možné obkládat se dečkou, můžete ji v prvních měsících nahradit hedvábnými kalhotkami, které lze nosit i přes běžné bavlněné prádlo, aby déle vydržely.

V průběhu těhotenství, zvlášť pokud se chystáte na přirozený porod, pracujte sama se sebou a hledejte vhodné zklidňovací techniky (hudba - tibetská mísa, dýchání atd.). Po celou dobu přípravy jsem zkoumala různé bezpráškové metody, jak si pomoci od bolesti a uvolnit se. Velmi se nám osvědčilo didgeridoování chodidel (tj. foukání skrze didgeridoo, vyslov didžeridú, na chodidla). U toho ovšem musí nutně asistovat i potenciální tatínek, kterému harmonizace alikvótními tóny nikterak neuškodí. Protože porod řídí hlavně mysl, je třeba umět s ní pracovat tak, aby vám pomáhala a ne vše komplikovala. Těsně před porodem naznačujte při cvičení děťátku, že už se má chystat ven, např. pohybujte rukama směrem dolů, kružte pánví ve směru hodinových ručiček...

Dobře si promyslete svůj vztah k anestézii během porodu. Neprožitá bolest se vlivem léků nevyruší, ale číhá v záloze, jak potvrzuje Daniela Fisherová v Regeneraci 9/2006. A protože nezmizela, může se projevit kdykoliv později. Porodní bolesti jsou přežitelné už proto, že rozhodně jednou skončí, v převážné většině případů řádově v hodinách. V posledních letech se dětičky nějak derou na svět a přibylo hodně rychlých porodů i u prvorodiček, což může být pro některé z nás velkou útěchou.

K hrozbě konce pánevního (tedy miminko se neobrací, je zadečkem napřed): tato poloha rozhodně neznamená nutnost rodit císařským řezem, tedy pokud miminko není malý obřík nebo maminka nemá příliš úzkou pánev. Maminky jsou navíc strašeny touto polohou zbytečně brzy, některé již ve 30. týdnu. Každé dítě je jiné a každému vyzrává nervová soustava pro otočení v jiný okamžik, proto není skutečně nutné se v takto raném období nervovat. Pokud chcete dítěti pomoct obrátit se, nabízí se několik řešení:

- zamyslete se, nakolik dítě může vyjadřovat svou nespokojenost nebo naznačovat, že je třeba něco dořešit (vztah s tatínkem, vztah k rodičovství, zvolenou porodnici...)

- ze cvičení je doporučován indický most od 33. týdne. Lehnete si na zem, pokrčíte nohy a zvednete pánev co nejvýše, přičemž lýtka držíte co nejblíže tělu, a setrváte, jak dlouho uznáte za vhodné. Protože při provádění hrozí nevolnost v rámci syndromu dolní duté žíly, cvičte opatrně a raději pod dozorem. Další cviky na otočení: ve vodě, na gauči

- použití tonizačního bodu dráhy močového měchýře. Ten leží u vnějšího koutku malíčku na noze. Často je doporučováno tlačit na něj špičatým předmětem, což může představovat určitý problém. Zaprvé se do bodu málokdy trefíme přesně a za druhé většina maminek bude pravděpodobně tlačit, co to dá, čímž provádí sedaci, tudíž uklidnění, místo aby povzbuzovala. Proto tedy doporučuji spíš moxování.

Z mých unikátních zkušeností:

- Až do 6. měsíce mi břišní svaly nepouštěly dělohu dopředu a začala jsem se dusit. Pomohlo mi homeopatikum Tabacum Cupro cultum Rh D3 firmy Weleda. Pokud je nedostupné, lze si opatřit produkty firmy Boiron Tabaccum a Cuprum metallicum v potenci 3CH (volně prodejné).

Nahoru

Pokračování stránky